یزد

چهارشنبه, 26 دی 1397

رزرواسیون آنلاین

 

خانه تاریخی ملک زاده

قدمت این خانه به عصر قاجار می رسد. ورودی این خانه از خشت و گل است و پس از عبور از یک هشتی کوچک که سقف آن با گچ کاربندی شده و راهرویی کم عرض، به حیاط می رسد.

خانه از سمت شمال، جنوب و غرب حیاط دارای ساختمان و در ضلع شرقی جهت هماهنگی با سه بدنه دیگر دارای طاق و طاقچه نماهایی است. تالار خانه در سمت جنوب، بادگیر نه چندان بلندی را در خود جای داده است.در ضلع شمالی خانه یک پنج دری با گچ کاری و آیینه کاری در سقف و بدنه و در ضلع شرقی سه عدد سه دری دیده می شود. در طرفین پنج دری ضلع شمالی و نیز در طرفین تالار ضلع جنوبی، بالاخانه هایی وجود دارد. در سه طرف ساختمان نیز زیرزمین ساخته شده است.

در ضلع جنوبی حیاط اصلی و پشت تالارخانه، یک حیاط کوچک (بیرونی یا نارنجستان) قرار دارد. ارتباط حیاط اصلی با حیاط کوچک از طریق راهروهایی است که در طرفین تالار ساخته شده است. نماسازی حیاط اندرونی سیم گل و نماسازی حیاط بیرونی کاهگل است. این خانه دارای یک اتاق پنج دری با گچبری و آئینه کاری نفیس می باشد.

خانه تاریخی ملک زاده با قدمت دوره قاجاریه در محله شاه ابوالقاسم واقع شده است. این خانه در حال مرمت بوده و به زودی به نام هتل شاه ابوالقاسم به گروه هتلهای زنجیره‌ای مهر خواهد پیوست.

 

 

 

 

 

 

 

 


بازدید: 1333