• 5
  • 21
یزد

جمعه, 29 تیر 1397

رزرواسیون آنلاین

اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و تمامی خبرهای پیرامون آن این روزها به یکی از موضوعات مورد بحث در بین صاحب نظران  و حتی مردم کوچه و بازار تبدیل شده است. مهمترین سوال اما شاید تاثیری است که اجرای این طرح در زندگی هر ایرانی ایفا خواهد کرد. سوالی که پاسخ دادن به ان نیاز به اطلاعا ت بیشتر و صد البته زمان بیشتری دارد. اما یکی از موضوعاتی که می توان در این خصوص به آن پرداخت تاثیری است که گردشگری در ایران از اجرای این طرح می گیرد...

اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و تمامی خبرهای پیرامون آن این روزها به یکی از موضوعات مورد بحث در بین صاحب نظران  و حتی مردم کوچه و بازار تبدیل شده است. مهمترین سوال اما شاید تاثیری است که اجرای این طرح در زندگی هر ایرانی ایفا خواهد کرد. سوالی که پاسخ دادن به ان نیاز به اطلاعا ت بیشتر و صد البته زمان بیشتری دارد.

اما یکی از موضوعاتی که می توان در این خصوص به آن پرداخت تاثیری است که گردشگری در ایران از اجرای این طرح می گیرد.

پس از اعلام بخشی از جزییات طرح هدفمندي يارانه ها از سوي دولت، واكنش هاي مختلفي از طرف گروه ها و صاحبان صنايع صورت گرفت كه واکاوی آن قابل تامل است. اما باید در این میان به راهکارهایی اندیشید که به وضعیت گردشگری در این میانه سر وسامانی دیگر بدهد.

باید پذیرفت صنعت گردشگري بر اساس لوازم حمل و نقل مسافر، هزينه هاي اقامتي، گشت شهري و ... تعريف مي شود كه به صورت يك زنجيره ای کاملا مشخص و تاثیر پذیر با هم در ارتباط هستند و هرگونه تغییر قیمت در هر بخش به سایر بخش ها هم نیز می رسد و این تاثیر تا انتهای زنجیره ای ادامه پیدا می کند. برای روشن تر شدن این نکته مثالی قابل تامل است. حمل و نقل از نقطه اي به نقطه ديگر یکی از مهمترین بخش های تاثیرگذار در صنعت گردشگری است. یکی از مهمترین پارامترهای این بخش، سوخت است و اگر سوخت به هر دلیلی افزايش قیمت پيداكند علاوه بر زياد شدن هزينه بار، مسافر ،گران شدن بليط هواپيما و بقيه وسايط حمل ونقل، نرخ كالاهاي توليدي گردشگري هم صعود پيدا مي كند.»

 آنچه در این میان مهم است و در واقع یکی از اهداف طرح هدفمندی یارانه ها نیز می باشد خودکفا شدن صنایع است.  نبايد منتظر باشيم كه دولت حتما يارانه خاصي را به صنعت گردشگري اختصاص بدهد که اگر هم چنین شد این کمک صرفا برای سپری شدن دوره گذار است. و بعد از آن همه شرايط به حالت قبلي خود بر مي گردد به اين دليل اجزاي اين صنعت بايد خودشان را تجهيز كنند تا بتوانند بدون كمك دولت نيز به حيات خود ادامه بدهند.

افزايش بهره وري و استفاده مناسب از امكانات در حوزه حمل و نقل را به عنوان روشي براي استقلال اين جز از گردشگري است. هواپيما ها معمولا پروازهاي روزانه خود را با كمي تاخير انجام مي دهند در حالي كه اگر اين تاخير را به حداقل يا به صفر برسانند ديگر زيان اين تاخير متوجه شركت هاي هواپيمايي و مسافران نشده بلكه با از بين بردن آن تعداد مسافراني كه درپرواز ها جابه جا مي شوند زياد شده و به همان نسبت درآمد افزايش پيدا مي كند.يا به طور مثال در حمل و نقل جاده اي ميزان مصرف سوخت كاميون هاي حمل بار، 55 ليتر به ازاي 700 كيلومتر مسافت است در حالي كه اگر اين كاميون ها با انواع پيشرفته‌تر جايگزين شوند، ميزان مصرف سوخت در اين مقدار مسافت 25 ليتر كاهش مي يابد.»

 براي فراهم كردن شرايط رشد اقتصادي در مراكز اقامتي گردشگري و ايجاد تناسب درميزان و كيفيت خدمات ارائه شده با تعداد ستاره و درجه هتل‌ها بايد امكان تامين درآمد از محل هاي ديگر براي هتل داران فراهم شود.

در حال حاضر با وجود مراكز اقامتي استيجاري و استاندارد نبودن خدمات ارائه شده با سطح جهاني 60 درصد هتل ها خالي و بدون مسافر است در صورتي كه اگر حمايت دولتي وجود داشته باشد فضاي رقابتي در هتل ها ايجاد شده و باعث افزايش كيفيت خدمات و رونق هتلداري مي شود.

 باید بپذیریم در همه جاي دنيا هزينه‌هاي هتل علاوه بر فروش اتاق‌ها از فروشگاه‌ها و مراکز خدماتی مستقر در خود مركز خدمات رفاهي گردشگري تامين مي شود ولي در اكثر هتل هاي ما رستوران ها جدا بوده و و هزنیه هایی را برای مرکز اقامتی و گردشگری ایجاد می کند و اين يعني تحميل هزينه اضافي بر مراكز خدماتي و گردشگران.

باید اذعان داشت بیشترين تاثير هدفمندي يارانه ها را بدون در نظر گرفتن سهم گردشگري، در حوزه حمل و نقل  خواهد بود. اولين تاثير حذف يارانه از صنعت گردشگري متوجه صنعت حمل و نقل و دومين اثر آن با افزايش قيمت حامل هاي انرژي از قبيل سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي و بالا رفتن قيمت خدمات ارائه شده بر هتل داري خواهد بود.»

به نظر میر سد هنوز طرحی توسط ارگان های مختلف برای براي جلوگيري از نوسانات ناشي از هدفمندي يارانه ها بر صنعت گردشگری ارائه نشده است . با توجه به دیدگا ههای اعلام شده در خصوص دوره گذار در طول هدفمند کردن یارانه ها باید برنامه های مفصل برای اجرا در زمان ركود احتمالي اقتصادي پیش بنیی شود تااين صنعت از مرز ورشكستگي به سلامت عبور كند.

   تاریخ ثبت: 1390/02/14     |     تعداد بازدید: 438 |